Pilatesin Prensipleri

Pilatesin Prensipleri


Nefes

Ağır bir şey kaldırırken veya zor bir iş yaparken nefesinizi tuttuğunuzu fark ettiniz mi hiç?
Nefesinizi tutmanız kaslarınızda ve bel kemiğinizde baskı oluşturarak kalp ritminizi ve kan basıncınızı değiştirir. Derin ve düzenli nefes alıp vermek, akıcı hareket, kas dengesi ve genel sağlık için çok önemlidir.
Çoğu kişi doğru nefes alıp vermeyi bilmediğinden akciğer kapasitelerinin ancak yarısını kullanabiliyor. Sığ nefes alıp vermek stres, sigara kullanımı ve hareketsiz yaşam biçimi gibi çeşitli dış etmenlerin sonucudur. Doğru nefes alıp vermeyi öğrenmek sağlıklı bir yaşam ve iyi bir akciğer kapasitesi için çok önemlidir.
Kontrollü nefes pilatesin özünü oluşturur ve pilates bu yönüyle diğer diğer egzersiz türlerinden ayrılır.
Eğer başlangıç düzeyindeyseniz, ne zaman ne tür nefes alacağınız konusunda kafanız karışıksa, şu genel kuralı hatırlamaya çalışın; Doğru zamanlamadan emin olamıyorsanız, egzersizin en zor yerinde nefes verin.
Pilateste, her birinin amaç ve yararları farklı üç temel nefes alma tekniği kullanılır. Nefes çeşitlerine ve alıştırmalara daha aşina hale geldikçe, bedeniniz yaptığınız alıştırmaya hangisinin daha uygun olduğunu doğal olarak seçerek size yardımcı olacaktır. Bu yüzden ilk başlarda üstesinden gelemeyeceğinizi hissederseniz ve nasıl nefes alacağınızdan emin olamazsanız endişe etmeyin.

Akordiyon Nefes

Derin ve uzun nefes alıp verme göğüs kafesinizin iki yanına yerleştirin. Derin bir nefes alın ve ellerinizin arasındaki mesafenin ortada büyük bir boşluk oluşturarak iki yana açılmasını sağlayın. Sonra nefes verirken göğüs kafesiniz yavaşça küçülecek ve elleriniz yeniden birleşecektir. Havanın tamamını göğüs kafesinizden çıkarın ve karın kaslarınızın havayı itmenize yardımcı olmak üzere aktif olduğunu hissedin. Göğüs kafesinizi yanlara doğru genişleterek aynı hareketi tekrarlayın. Bu yanlara doğru genişleme hareketi kaburga kemiklerinizin omurga üzerinde sabit kalmalarını sağlar ve gövdeyi dengede tutar.
Vurgulu Nefes
Vurmalı nefes alma yönteminde nefes alınırken pürüzsüz ve derin, verilirken vurmalıdır(dirençli). Nefes verirken kaslarınızın akciğerinizdeki havayı dışarı ittiğini hissedebilmelisiniz. Tıslama sesini kullanarak dışarı verdiğiniz havayı kontrol edebilirsiniz. Bu nefes alma yötemi ‘’Yüze kadar sayma ‘’ alıştırmasında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.
Hareketsiz Nefes
Bu teknik bedeninizin hiçbir kısmını hareket ettirmeden nefes alabilmenizi sağlar. Nefes alıp verme, göğüs kafesinde çok fazla hareket olmadan gerçekleşir.

Akıcı Hareket

Pilates egzersizlerinin özünü, doğru teknikle ve kontrolü elden bırakmadan bedeninizin özgürce hareket etmesini sağlamanız, eklem ve kaslarınızı daha esnek hale getirmeye çalışmanız ve bedeninize aynı ritimle hareket etmeyi ve uzamayı öğretmeniz oluşturur. Akıcı yapılan dengeli hareketler sinir sistemi, kas ve eklemlerle bir bütünlük içinde, bedeni düzgün ve dinamik bir şekilde çalıştırır.

Kesinlik

Kesinlik, kontrol ve uzamsal farkındalığı birleştiren unsurdur. Her hareketin başlangıcı ve sonu çok önemlidir. Tüm alıştırmalar, bedenin hareket boyunca doğru pozisyonda olmasını gerektirir. Bu ilke, prensip tüm pilates sistemi prensiplerinin en önemli ilkelerindendir. Hareketleri baştan sona doğru ve kendinizden emin yapmanız, egzersizinizden üst düzeyde faydalanmanızı sağlayacak ve sizi sakatlanma riskinden koruyacaktır.

Konsantrasyon

Pilates egzersizlerinin tamamı gövdenin denge unsurunu sağlamasına odaklanır. Denge, bedenin bir bölümü hareket halindeyken, başka bir bölümünde hareketin kısıtlanması veya engellenmesiyle elde edilir. Dengenizi sağlamak için karın kaslarınızı harekete geçirmeli ve omurganın hareketini engellemelisiniz. Bu sayede bedeninizin geri kalan kısımlarının rahatça hareket edebileceği sabit bir zemin yaratılırken, kol ve bacaklarınız da doğru biçimde hareket etmiş olur.

Merkezleme

Göbek noktanızı belkemiğinize doğru çekerek nötrl pelvis konumuna gelmeniz. Derin core kaslarını aktif hale getirmenin mükemmel bir yoludur. Bu sayede vücudunuzun ön ve arka grup kasları eşit şekilde çalışır. Merkezinizi kullanmaya başladığınızda daha dinamik çalışabilir, her hareketi kontrollü ve tam yapabilirsiniz.

Kontroloji

Joseph Pilates bu alıştırma yöntemine ‘’kontroloji’’ adını vermiştir. Kontroloji ilkesi, kendi egzersiz sisteminin ana odak noktasıdır. Kontrol yaptığımız her şeyde önem taşıdığı gibi, pilates ekipmanları üzerinde de çok önemli rol oynar.
Kontrollü olmak egzersiz yaparken kaslarınızı, pozisyonlarınızı ve hızınızı kontrol etmeniz, yaralanmalara karşı korunmanızı sağlar. Bu kural sadece egzersiz yaparken değil , egzersizlerin arasındaki geçişler için de önemlidir. Kontroloji ilkesini doğru şekilde uygulamaya başladığınız zaman, kaslarınızı tüm egzersiz boyunca kuvvetli ve esnek olmaları için alıştırırken, bir yandan da fazla yağlarınızdan kurtularak kas kütlenizi arttırmış olacaksınız. Bu prensiple devam ederken aynı zamanda bedeninizi sinerjistler ’’görevdeş kaslar’’ adı verilen kasların birlikte çalışmasına yardımcı olan daha küçük kasları kullanması için teşvik etmiş olursunuz. Egzersiz yoluyla koordinasyon ve denge gelişiminin sırrı bu görevdeş kaslardır.

DİĞERLERİ

Acil Soru ve Bilgi Almak için Bizimle İletişime Geçin